Závodní simulátory na vzestupu!

Závodní hry byly vždy velmi oblíbenou kategorií her, ovšem spíše ty arkádové. Vezměme si například takovou sérii Need For Speed, kterou všichni dobře známe a strávili jsme u nejednoho dílu X desítek hodin.

Série Need For Speed – když pomineme Shift (Slightly Mad Studios – Project Cars, Project Cars 2), byla vždy naprosto čistou arkádou u které šlo především o zábavu. Ano, a tady se dostáváme k tomu hlavnímu – zábava. Honičky s policií, soupeři létající vzduchem, obrovské jumpy nebo jen ten pocit z obrovské rychlost, případně tuning ala Fast & Furious.

Oproti tomu tady máme pro hráče arkádových her naprosto nehostinné prostředí závodních simulátorů kdy bez slušného volantu, nastavení vozu a dávky skillu neuděláte takřka nic. Kolize s protivníky častokrát končí v lepším případě penalizací a návštěvou některé z únikových zón, v tom horším pak koncem v závodu následkem nějakého fatálního poškození vozu. Ano, ve světě sim-racingu bývá každá chyba potrestána.

Když se však podívám jaké závodní hry se hrají na kompetitivní úrovni, jsou to v posledních letech spíše simulátory. Pamatuji si, když vrchol závodění na ESL bylo Need for Speed: Most Wanted či Trackmania. Ještě v loňském roce se zde stabilně hrál Project Cars 2, který letos vypadl a nahradily ho hned dva nové kousky – rFactor 2 a Gran Turismo Sport pro PS4.

Přiznám se, řekl bych, že simulátorové závodění je divácky víc a víc atraktivní. Tohoto faktu si musí být vědomo i vedení série F1, která přišla se svou sérií F1 Esports Series kde jste v loňské sezóně mohli vidět hned dva české zástupce – Michala Šmídla a Martina Štefanka ze stáje Haas F1 team. Hodně mě pak ohledně F1 Esports Series pobavil i můj vlastní otec, který za mnou po prvním závodu přišel se slovy „V televizi dávaj nějaký blázny co jezdí na kompu formule! To je fofr, jak to mrskaj! A prej tam jsou nějaký dva češi.“, jen dodám, že tátovi je 51 let a nevynechal jediný závod série.

Více a více sledované jsou pak streamy komentovaných závodů ve stylu velkých reálných závodů. Skvělou práci v tomto směru na české scéně odvádí Joshuax VGOS na svém youtube kanále nebo Balónek z channelu BBBStream na twitchi. Po pravdě, sledovat velké závody je častokrát zajímavější a zábavnější než celá F1 v neděli po obědě.

Faktem je, že před pár lety by v takovýto progress nikdo ani nedoufal, jelikož prostředí sim-racingu je pro hodně specifickou sortu lidí. No, nechme se překvapit kam bude scéna eskalovat v roce 2019. Na závěr se koukněme na koláč prodaných kopií k prosinci 2018 nejhranějších závodních her.

 

Jsme live! Přijď se podívat...
Momentálně jsme offline!