Velký rozhovor s Konym

Kdy ses poprvé dozvěděl o Magně?

Bude to už skoro rok, co mi Zaumer řekl o Magně. Pamatuju si, že jsem hned řekl, že mám rád, když někdo něco dělá a ještě ho to k tomu baví a celkově se mi líbila idea Magny, možný vývoj e-sportu ale i ostatní aktivity, které Zaumer plánoval do budoucna. Pamatuju si, že jsme se ještě pak bavili, co dělat, aby byla Magna vidět na internetu, a nějak jsme to uzavřeli. Zanedlouho jsem si pak našel stream na twitchi, založil jsem si účet, dal follow a chvíli se koukal, abych zjistil, co je na tom tak přitažlivého. Musím říct, že jsem to vůbec nechápal, po pár minutách jsem to vypl, ale vzal jsem jako fakt, že to funguje, koukají se na to lidi a dá se na tom stavět. Koneckonců, i když jsme se bavili, že bych mohl nějak  “přiložit ruku v dílu‘‘ ,vůbec by se to streamu jako takového netýkalo.

 

Pamatuješ si Magnu TV 24/7?

cropped-logo.jpgAbych byl upřímný, tak vlastně ne. V době, kdy jsem se poprvé na stream podíval, byla sice Magna TV 24/7, ale já ji nesledoval, možná jednou nebo dvakrát, když mi kamarádi dali vědět, že vysílá Šimon. V době, kdy jsem se pak do Magny aktivně zapojil, na tom byl stream úplně jinak, byl akutní nedostatek streamerů a vysílal se méně než jeden stream denně.

 

Jak se změnil tvůj život po tom, co jsi vstoupil do Magny?

Dost zásadně řekl bych. Od začátku mého aktivního působení v Magně jsem do ní investoval spoustu času, což nemělo úplně pozitivní dopad na můj soukromý život. Přítelkyně není úplně šťastná, že trávím dost času mimo domov, a i když jsem doma, mám na ni o poznání méně času, než tomu bylo dřív.  Momentálně už jsme si naštěstí oba zvykli a je to stabilní. Taky jsem začal úplně jinak vnímat počítačové hry, poznal jsem nové lidi a pravděpodobně celou jednu novou oblast lidského zájmů, o které jsem ani netušil, že existuje. Začal jsem hrát hry jako Heroes of the storm, Hearthstone nebo třeba Overwatch.

 

Jaké byly tvoje začátky na Magně a Magna TV?

Nebylo to nic moc jednoduchého. Nejdřív jsme si spolu sedli, abychom si řekli, co tady vlastně děláme, z čeho se dá čerpat a co je ještě třeba, aby Magna mohla celkově fungovat. Myslím, že už jen to, že jsem přišel a začal se ptát, mělo docela pozitivní dopad i na ostatní, kteří si vlastně uspořádali v hlavě, jak to s celým projektem je. Na druhou stranu to bylo pro kluky asi i nepříjemné, když jsme řešili třeba naše možnosti streamování, zjistili jsme, že zkrátka není dostatek streamerů, aby mohl stream běžet alespoň 8 hodin denně. Museli jsme tedy začít řešit, jak to udělat, aby to šlo. Z toho důvodu jsem se uvolil, že zkusím streamovat taky. Do dnes si pamatuju svůj první stream. Byl jsem strašně nervozní, Zaumer ten stream navíc pojmenoval Magna academy. Já už tehdy říkal ‘‘dyť oni si budou myslet, že je tu hru chci učit hrát‘‘, ale byl jsem přesvědčen, že lidé, kteří se okolo gamingu pohybují, budou vědět, že je to označení pro začínající sekce. O to víc, jsem se zděsil, když jsem hned po zapnutí viděl na chatu komentář ‘‘to je super učit lidi, jak hrát jednotlivé balíčky‘‘. Ale nakonec jsem to nějak zvládl, přestože se mi většinou třásl hlas a moje hraní nebylo nic moc, koukalo se docela dost lidí a Zaumer mě potom pochválil. Musím říct, že po mém streamu věci nabrali docela rychlý spád. Určili jsme datum, kdy začneme vysílat 8 hodinové streamy, natočili jsme videa na youtube a vytvořili jsme web, který funguje dodnes.

 

Změnila se úroveň tvého hraní od doby co jsi na Magně začal streamovat?

Změnit se asi změnila, ale nešlo to jenom nahoru. Třeba Hearthstone jsem hrál jen pár měsíců v době, kdy jsem ho poprvé streamoval a od té doby tu hru daleko lépe chápu a vím, že pokud bych chtěl a věnoval tomu dostatek času jsem schopen se dostávat na ranky okolo 10, což bych na začátku asi nedokázal, ale momentálně ten čas ani chuť nemám. Ve Fifě 17 jsem se zezačátku neustále lepšil, ale potom jsem měl pocit, že to skončilo a byl jsem dlouho na mrtvém bodě. Teď, když mám nový počítač a hraju i doma, tak zase cítím, že to jde hodně nahoru.

 

S jakými reakcemi na sebe a na směr, kterým se Magna vydala, ses setkával nejvíc?

Reakce, které se dostali až ke mně, byly vesměs pozitivní až na pár výjimek. Ale ze školy vím, že s negativním názorem se lidé šíří daleko víc než s tím pozitivním. Takže v kuloárech to mohlo být třeba naopak. Ale já jsem rád za jakékoli veřejné reakce i za ty negativní. Přijde mi to daleko čestnější napsat svůj názor veřejně než ho šířit mezi jednotlivci. Co se týče třeba reakcí na mé hraní, tak těch na streamu dostávám spousty i teď. Ve směs lidé těm hrám rozumí víc než já a trochu nechápou, proč  streamer není ‘‘top hráč‘‘. Ale já  jsem zkrátka v přístupu k hrám jedinečný. Jednoduše nehraju jen proto, abych vyhrál. Myslím, že už jen slovo hra naznačuje, že by se mělo hlavně hrát a hraní by mělo člověka bavit a mě zkrátka nebaví hrát třeba HS stylem, že si zkopíruju něčí balíček, který funguje nebo že budu pravidelně hrát metové balíčky, které mě často i při špatném zahrání dostanou rychle na vysoký rank. Baví mě totiž tvoření a s ním spojené přemýšlení. Na druhou stranu dělám ve hře i spousty chyb, někdy si je uvědomím sám, někdy mě upozorní chat, hlavně v poslední době. Je to způsobeno asi tím, že HS jako hra se mi teď docela vzdaluje. Takže ji jednak nevěnuji čas a druhak, když ji zapnu, chci hrát rychle a když člověk spěchá, často to špatně dopadá. Oproti tomu u Fify se setkávám v zásadě s dvěma názory: jedna skupinka lidí je zklamaná, že téměř ignoruji metu a vytvařím vlastní styl hraní založený na tvoření a druhá skupina lidí to zase vítá. Ono ten můj styl je trochu challenge, podobně skutečně hraje málokdo a pokud chci být s tímto stylem úspěšný, musím ho dotáhnout k úplné dokonalosti, protože proti té rychlé metě, která ve Fifě trvá už nějaký ten rok, není zkrátka příliš prostoru na chyby.

 

Jak se vyvíjí tebou hrané hry a jejich sledovanost?

No HS a jeho vývoj to je možná na samostatný článek, na podobný se můžete těšit od Zaumera. Každopádně moje reakce na změny v něm je v celku neutrální. Na jednu stranu si myslím, že je dobře, že se hra mění a dostává jiný rozměr, na stranu druhou mi vadí masové hraní naprosto totožných balíčků, což přinesla předposlední expanze. Co se týče poslední expanze, tak bych ji označil za ‘‘zajímavou‘‘ opět dává hře nový rozměr, ale malinko mi tam chybí counter karty na některé nové prvky ve hře, nejvíc bych uvítal kartu ‘‘Eater of quests‘‘. Něco na tento styl mi tam vyloženě chybí. Co trochu vnímám jako problém do budoucna, je udržitelnost takových změn, protože mám pocit, že aby se karty ve hře začali hrát, zvolili vývojáři cestu tvoření lepších a lepších karet, takže se nabízí otázka, kde až to skončí. Co se týče sledovanosti, mluvilo se odlivu hráčů i sledujících, teď jsou zase všichni zvědaví, takže se možná někteří vrátí, ale já to na svých streamech moc nepocítil, když zapnu HS mám vždy podobné množství lidí. U Fify se změny ve hře dějí minimálně, hráči se přehodnocují, vycházejí speciální edice a podobně. Celkově to, že se vývojáři hře věnují a v průběhu jednotlivého ročníku ji malinko upravují, beru hodně pozitivně. Konec konců, na základě toho hodně lidí inovuje svoje mužstva, takže je to dobře. Ale oproti HS můžu Fifu na streamu označit jako mírně sezónní. Když jsme hru koupili, chodilo na stream docela dost lidí. Ptali se, jak se hra hraje, jestli má smysl si ji koupit a byli zkrátka zvědaví. Teď už Fifa 17 novinkou není, spousta lidí si ji koupilo a místo koukání na stream, raději hrají. Ale ten odliv sledujících není zas tak masivní a myslím, že jsem oslovil několik lidí, kteří když vidí, že se na Magně hraje Fifa, tak se automaticky příjdou podívat a z toho mám největší radost.

 

Magna spustila nový kanál Magna Pub. Na co se můžou na tomto kanále diváci těšit?

Co se týče streamerů, tak zde uvidí některé, kteří byli v minulosti na TV a některé nové, kteří mají zájem streamovat pod jménem Magna. Co se týče her, tak určitě blizzardovky, Lolko nebo třeba Paragon. Ostatně i já na kanál sem tam zavítám, když nebude na TV zrovna volno a budu mít čas a chuť si zastreamovat, tak mě tam najdete. Tuhle možnost mají i ostatní streameři z TV a je jen na nich jestli ji budou využívat nebo ne.

 

Chtěl by si na závěr něco říct čtenářům a divákům?

Určitě se sluší poděkovat za veškerou podporu a to ve všech formách, ve které se nám jí dostává, ať už jsou to liky, follow, odběry, aktivita v chatu, konstruktivní kritika, kupování našich merchů nebo třeba posílání donatů. Tohle všechno jsou věci, které nás nabíjejí, abychom to dělali dále. Já jen doufám, že to tak bude pokračovat i v budoucnu.

 

Inko Gnito

Jsme live! Přijď se podívat...
Momentálně jsme offline!