Predikce ratingů FIFA 19: Messi a Ronaldo

Jako každý rok víří internetem predikce ratingů jednotlivých hráčů v nadcházejícím ročníku Fify. Já se rozhodl začít hned dvěma hráči, kteří jsou nejvíc sledováni – Lionelem Messim a Cristianem Ronaldem. Jednotlivé kategorie jejich hodnocení jsem rozpracoval podle výkonů a statistik z minulé sezóny, ale i s přihlednutím k jejich dlouhodobým herním stylům.

 

Začněme tedy od rychlosti. Stárnutí nezastaví ani jeden z těchto hráčů a rychlost je jedním z prvků, kde může jít tento faktor vidět nejvíce. Na trávnících si však můžeme všimnout, že na oba hráče působí právě v kategoriích, které nám u rychlosti EA nabízí trochu odlišně. Zatímco u Messiho se prakticky neprojevuje změna dynamiky na malých prostorech, kde dokáže akcelerovat doslova na metru, na delších vzdálenostech jde vidět, že už to není ten hráč, který všechny strčí do kapsy jako tomu bylo v minulých letech. Naproti tomu Cristianovi delší sprinty třeba i přes půl hřiště až tolik problémů nedělají, ovšem na kratších vzdálenostech si na překonávání mrštnějších hráčů už nevěří. U obou borců jsem tedy snížil v kolonce rychlosti jednu kategorii a druhou nechal neměnnou.

Messi       Ronaldo

Akcelerace                              92              87

Rychlost sprintu                    85              91

Střelba je kategorie, kde můžeme analyzovat oba hráče asi nejdetailněji. Oba mají za sebou střelecky už tradičně skvělou sezónu. Messi dal v lize 34 branek a i přesto, že do posledních zápasů, kdy měla Barcelona jistotu titulu, již nezasáhl, získal přesto opět zlatou kopačku pro nejlepšího střelce Evropy. Cristiano zase nastřílel nejvíc gólů v Lize mistrů, kde zaznamenal další titul s Realem Madrid. V čem se ale oba hráči liší? Zatímco Cristiano letos střílel branky takřka výhradně ze šestnáctky , Leo střílel mnoho branek i mimo ni a navíc přidal hned 7 gólů z přímých volných kopů čímž navázal na předchozí sezónu. Cristiano se tedy ke svým gólům dostává spíše skvělou poziční hrou bez míče uvnitř pokutového území, kde projevuje svůj skvělý zabijácký instinkt při zakončení a Leo zase hledá mnoho způsobů, jak se ke skórování dostat. Od samostatných průniků přes vykombinování soupeře či poziční hrou, kdy se podobně jako Cristiano často zjevuje před prázdnou brankou úplně sám. Obrovský rozdíl je pak u obou hráčů v exekuci pokutových kopů. Zatímco Messi v poslední sezóně hned polovinu pokutových kopů neproměnil a skóroval tak z penaltového puntíku pouze 3x, Ronaldo se v penaltách vyžívá a dal hned 7 branek z této standartní situace, přičemž proměňuje pravidelně něco přes 80% všech penalt, které kope. Tato statistika se podle mne projeví u obou hráčů. U Cristiana kladně u Messiho naopak. Ratingy by se také měli měnit u střel z dálky, které Cristianovi poslední dobou nejdou tak, jak by si představoval a přímých kopů, kde zase Lionel už druhý rok po sobě nasázel nejvíc těchto gólů v La lize ale i v celé Evropě.

 

Messi       Ronaldo

Poziční hra                             93              95

Zakončování                          95              96

Síla střely                               86              95

Střely z dálky                         91               87

Voleje                                      88              88

Penalty                                    72              91

 

V přihrávkách se oba hráči velmi liší. Začněme ale od toho co mají společného. V krátkém přihrávání jsou  oba velmi kovaní. Léta působení v La lize zkrátka dělají své a na pár metrů zkazí tihle borci přihrávku opravdu málokdy. Rozdíl však hledejme v nahrávkách na delších vzdálenost. Zatímco Leo často zbíhá pro míče do hloubi pole, odkud často nachází míčem přes půlku hřiště nejčastěji Jordiho Albu. Cristiano se příliš do kombinace u půlícího kruhu nezapojuje, a když už, tak jedním či dvěma doteky vrací balón tvůrcům hry a jde hledat své míst opět na hrotu. Co se týče gólových asistencí tak Messi opět ovládl tuto statistiku v La lize navíc je zapojen ve spoustě gólů právě rozjetím akce průnikovou přihrávkou. Zjednodušeně můžeme říct, že v této statistice  má Messi jasně navrch. Výjimku tvoří centrování, které není v Barceloně typickou složkou hry, zároveň od Realu, kde i Cristiano ukázal, že dokáže najít spoluhráče vyšším balonem z okraje hřiště. I Messi letos nějaký ten míč nacentroval s vysokou přesností, ovšem nepatří to především v Barceloně k typickým složkám jeho hry, proto ponecháme toto hodnocení lepší v Portugalcův prospěch.

 

Messi       Ronaldo

Vize                                         92             83

Centrování                            80             82

Přesnost PK                          94             76

Krátká přihrávka                 91              88

Dlouhá přihrávka                89             80

Rotace                                    90             80

 

Dribling je část, kde opět dlouhodobě Messi Ronalda předčí. Už vzhledem ke své malé postavě a nízko položenému těžišti dokáže s míčem věci, nad kterými celý svět často žasne. Velký rozdíl lze najít i v pokrývání míče při ataku obránců zatímco Messi často pokračuje ve vedení míče i přes několik nedovolených zákroků, Cristiano je naopak známý, že pro teatrální pád nechodí příliš daleko. Vývojáři tento fakt zakomponovali do hodnocení rovnováhy, kde má Ronaldo nesrovnatelně nižší číslo než Argentinec. Přesto jsem se rozhodl u Ronalda toto číslo mírně zvýšit, protože i přes svou pověst si zkrátka nemyslím, že je to u něho způsobeno špatnou rovnováhou. Některé další aspekty jsem se naopak rozhodl snížit a to z prostého důvodu, že Ronaldo zkrátka už s míčem nedribluje tolik jako kdysi. Asi každý fanoušek fotbalu, který Ronalda delší dobu sleduje se mnou bude souhlasit v tom, že v nějaké delší práci s míčem Cristiana vidíme míň a míň, což ale vynahrazuje střílením branek.

Messi       Ronaldo

Hbitost                                   90             87

Rovnováha                            95             70

Reakce                                   95             95

Kontrola míče                      97              90

Dribling                                 98             90

Vyrovnanost                         95             95

 

Bránění asi nejvíc nepodstatná kolonka u těchto dvou hráčů. Ani jeden z téhle dvojice se s radostí nevrací pomáhat týmu v obraně a spíše šetří síly na útočné snažení. Co by mělo oba hráče odlišovat je přesnost hlaviček, kde jsem se rozhodl Ronaldovi ještě přidat od loňského ročníku a Messimu naopak ubrat. Ne snad proto, že by neuměl Messi přesně hlavičkovat, na záběrech z Barcelonských tréninků můžeme vidět Messiho, kterak dokáže umístit míč hlavou do basketbalového koše, ovšem ani jeden vstřelený gól hlavou v uplynulé sezóně se podle mě na tomto lehkém downgradu podepíše. Oproti tomu Ronaldo se k zakončení hlavou dostává více a více a myslím, že přestup do Juventusu tento fakt ještě podpoří.

Messi       Ronaldo

Zachytávání                           35             30

Přesnost hlaviček                 70             93

Obsazování                           15              18

Zákroky ve stoje                   30             28

Skluzy                                     25             26

Poslední kategorií je fyzička. Viděl jsem mnoho komentářů fanoušků Lea Messiho, kde si nejvíc stěžují na rating této jeho oblasti. Podpořené videomateriály, kde Messi odmítá jít k zemi i přes zásahy větších a těžších protihráčů. Na této argumentaci asi něco bude, ale ať už fandíme komukoli je třeba si uvědomit, že Fifa je hra a kdyby měl i na fyzičce číslo nad 80 byla by jeho karta až přehnaně silná. V realistickém porovnání obou hráčů můžeme říct asi toto. Ve výskoku si dovolím Ronaldovi ještě přidat a Messimu opět uberu z důvodu absence gólů hlavou. Ve výdrži se můžeme řídit dvěma kriterii, přestože v proběhnuvší sezóně Valverde Messiho chtěl na popud Argentinského fotbalového svazu šetřit má v lize odehraných daleko více minut než právě Ronaldo, který absentoval ve větší polovině druhé části ligy tak, aby byl fyzicky připraven na LM. Na druhou stranu Ronaldo na hřišti naběhá v průměru za zápas více kilometrů. Součtem těchto dvou skutečností bychom měli čísla u výdrže obou borců k sobě více přiblížit, tak aby vyplynulo, že Cristiano už není schopen odehrát za sezónů všechny zápasy ligy i Ligy mistrů a také aby vyplynulo, že Messi neudělá žádný krok navíc. Co se agresivity týče tam, můžeme podle mne s klidem opět přidat Ronaldovi, který byl ještě před začátkem loňské sezóny trestán za žduchání do rozhodčího a třeba na MS ukázal, že dokáže dohrávat soupeře i mimo balón. Zatímco Messimu bych opět lehce ubral, protože pakliže není vyloženě nucen do žádného velkého pressingu se sám nežene.

Messi       Ronaldo

Výskok                                   65             95

Výdrž                                      75             85

Síla                                         65             80

Agresivita                             45              70

A závěrem už chybí jen celkové hodnocení. Začněme pozicemi obou hráčů u Ronalda podle mne lze očekávat pozici klasického hrotového útočníka zatímco Messi působil poslední sezónu spíše na pozici středního ofenzivního založníka. I přesto si myslím, že tuto změnu bude EA reflektovat jen nepatrně a nepřemístí Messiho do zálohy, spíše očekávám buď středního útočníka či obdobně jako u Ronalda hrotového útočníka. Co se týče hodnocení činností mělo by EA reflektovat jejich hru  hodnocením High/Low (vysoká útočná činnost/nízká obranná činnost). Skill moves a kvalitu slabší nohy očekávám u obou hráčů neměnnou. A konečné hodnocení, přestože si myslím, že by oběma hráčům slušelo stejné číslo, musíme brát v potaz fakt, že Ronaldo zůstává hlavní tváří hry a Messiho Barcelona má smlouvu s konkurenční společností Konami. Proto si myslím, že s celkovým ratingem zůstane u obou vše při starém.

 

Zajímají Vás další novinky o hře FIFA 19 nebo byste chtěli znát více predikcí ratingů hráčů do nadcházející sezóny? Tak se připojte k facebookové skupině FIFA 19 CZ/SK !

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Jsme live! Přijď se podívat...
Momentálně jsme offline!