Ohlédnutí za For Games 2019

Shrnutí letošního veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, kde jsme byli, spolu s našimi partnery na stánku Student Esport Zone!

Letošní veletrh For Games se konal od 17. do 20. října v pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA a v naší Esport Student Zone jste mohli narazit na několik zábavných univerzitních turnajů a hromadu zajímavých rozhovorů. Pro ty, kteří se nemohli zúčastnit osobně, byl vysílán živý přenos na našem twitch kanále, kde dění na For Games sledoval rekordní počet diváků. Téměř pořád bylo na streamu okolo 300 diváků, nejvíce diváků najednou bylo až 910 a unikátních diváků za celou akci bylo přes 130 000. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili jak na streamu, tak osobně a hlavně děkujeme našim partnerům.

A teď už k turnajům mezi univerzitami, které na Esport Student Zone proběhly. Už ve čtvrtek proběhl souboj mezi Masarykovou Univerzitou a Vysokým Učením Technickým v Brně, který se konal ve velmi zajímavém formátu BO5, kdy první tři hry byly Hearthstone, League of Legends a Counter Strike: Global Offfensive. Pro následující dva zápasy si vybere každý z týmu jednu hru. První zápas probíhal ve hře Hearthstone a vyhrála ho Masarykova Univerzita, druhý zápas v CS:GO vyhrála opět Masarykova Univerzita a třetí zápas v League Of Legends zase Masarykova Univerzita doslova rozdrtila VUT a díky tomu vyhrála celý turnaj, aniž by se musely vybírat další hry. Tento turnaj tedy skončil výsledkem 3:0 pro Masarykovu Univerzitu a my tímto samozřejmě gratulujeme výhercům.

Druhý turnaj vysokých škol už byl ovšem mnohem napínavější a utkaly se týmy Vysoké Školy Báňské z Ostravy proti Univerzitě Hradec Králové a probíhal ve stejném formátu jako předchozí turnaj, tedy BO5 s tím, že první tři hry jsou Hearthstone, League Of Legends a Counter Strike: Global Offensive a následující dvě hry si vyberou zástupci obou škol z těch třech hraných. První zápas v Hearthstone vyhrála Univerzita Hradec Králové, druhý zápas proběhl ve hře League of Legends formou 3v3 a vyhrála opět Univerzita Hradec Králové a třetí zápas v CS:GO se opět hrál formou 3v3 a tentokrát vyhrála Vysoká Škola Báňská. V následujícím výběru hry pro další dva zápasy si jako první vybíral zástupce Vysoké Školy Báňské a zvolil CS:GO, protože jak sám uznal, to jim jde nejlépe. Poslední zápas si vybíral zástupce Univerzity Hradec Králové a vybral hru League of Legends, protože to umí líp než CS:GO a v Hearthstone je to zase hodně o náhodě. Následující zápas se tedy konal v CS:GO a opět ho vyhrála Vysoká Škola Báňská, tím pádem se skóre srovnalo na 2:2. Následující zápas v League Of Legends hráči Univerzity Hradec Králové prakticky rozdrtili hráče Vysoké Školy Báňské a díky tomu zvítězili v celém turnaji v konečném skóre 3:2.

Mimo jiné se v naší Esport Student Zone konaly také rozhovory se zajímavými lidmi, kteří nám popsali, co dělají, a co jejich činnost obnáší. Jedním z nich byl Ondra Ligocký, který je obchodní ředitel společnosti Dileris, která se specializuje zejména na záruční i pozáruční servis a prodej IT zařízení, instalaci a správu zařízení, nebo třeba velkoformátový tisk. S Ondrou jsme uspořádali soutěž pro účastníky veletrhu, kteří dostali za úkol vyfotit se s cosplayerkou Adélou Gehennou. Výhercem se stal ten, komu se povedlo vyfotit nejvtipnější fotku a jako výhru dostal tuto fotku vytisknutou v životní velikosti.

Rozhovor s Ondrou Ligockým, ředitelem společnosti Dileris

Další podstatný rozhovor proběhl s odborníkem na bezpečnost na internetu ze společnosti Avast Tomášem Zajícem. Tomáš nám přiblížil důvody vzniku projektu Buď safe online, který organizuje workshopy pro děti na základních školách. V rámci workshopů se děti dozví mimo jiné například jak se na internetu chovat tak, aby jim nehrozilo nějaké nebezpečí. Dále jsme s Tomášem probrali i bezpečnost dětí v počítačových hrách, zvláště v masivně multiplayerových hrách můžou děti přijít do kontaktu se spoustou cizích lidí a to jim může způsobit problémy a my se kromě toho také dozvíme, jak děti ochránit jak z pohledu rodiče, tak nám Tomáš objasní, co pro ochranu dětí dělají v rámci projektu Avastu Buď safe online.

Rozhovor s Tomášem Zajícem z firmy Avast

O informace ze světa psaní, inspirace a fantasy se postaral náš rozhovor se spisovatelem Jakubem Boudou. Jeho zkušenosti se spoustou různých povolání hodně přispěly k jeho spisovatelské tvorbě. Jakub pracoval například jako výškový natěrač, prodavač, policista, voják nebo požární hlídka a dělal to hlavně proto, aby se dostal do kontaktu s lidmi. Pověděl nám, jak začala jeho spisovatelská kariéra, kde čerpal inspiraci a hlavně jak ho inspirovaly počítačové hry k napsání prozatím 3 dílné série sarkastických a humorných příběhů ze světa fantasy s názvem Aforkalypsa. Také nám pověděl něco o svém osobním životě, jak náročné je v České republice vydat knížku, jestli se dá psaním knížek živit a také jak vymýšlí postavy ve svých knížkách.

Rozhovor s gaming spisovatelem Jakubem Boudou

Velmi zajímavý odborný rozhovor nám poskytl proděkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké Školy Báňské Ing. Petr Šimoník Ph.D. Petr nám pověděl, jaký je jeho vztah k esportu, jelikož aktivně kompetitivní hry nehraje, tak jak se dostal k esportové scéně a proč celkově esport podporuje a co se dozvěděl na esport summitu v Korei. Mimo jiné jsme se také dozvěděli, jak se věnuje vědeckému výzkumu ohledně hráčů esportu, proč mají na univerzitě učebnu esportu, kde se hráči mohou zdokonalovat ve svých schopnostech, a přiblížil nám využití biomedicíny v esportu.

Rozhovor s proděkanem VŠB-TUO Petrem Šimoníkem

Z vod influencerů, youtuberů a streamerů jsme si tentokrát vzali na paškál zástupce mobilního hraní Mishkina, Overwatch youtubera Fredyho a CS:GO hráče, streamera i komentátora, který si říká Blade.

Mishkin se rozpovídal o své oblíbené hře Clash Royale. Promluvili jsme si s ním o tom, jak se dostal ke komentování a hlavně, jak tuto hru začít hrát, jak v ní uspět a také jestli si musíte zaplatit za to, abyste byli úspěšní. Mishkin si pak u nás zahrál legendární Warlocky, kteří mu ovšem moc nešli.

YouTuber a komentátor mobilních her Mishkin

Fredy, který ve volných chvílích působí také jako náš komentátor, se rozpovídal o své zálibě ve focení a proč už na jeho youtube kanále nevídáte videa tak jako dřív. Došlo samozřejmě taky na Overwatch včetně OWL nebo chystané Overwatch 2, na které se všichni těšíme.

Rozhovor s Fredym a duel Blade s Ajkem v CS:GO

Velmi zásadní rozhovor pro naše fanoušky mohl představovat speciální díl MagnaTWo s jedním ze zakladatelů Magny. Ano, slyšíte správně, jedním z hostů se stal Petr „Dellyrium“ Zahradníček, který odpovídal na záludné otázky streamerky Emy.

Rozhovor s jedním ze zakladatelů MagnaTeamu Dellyriem

V neposlední řadě u nás proběhl rozhovor s Radkem Honešem a Dášou Poláchovou z PROJECT rePUBLIC, který se specializuje na rozvoj projektů a optimalizování procesů firem. Dáša a Radek se rozpovídali o jejich vizi, dlouhodobém partnerství a pomoci lidem, kteří se třeba ve vedení své firmy dostali do slepé uličky, nebo lidem, kteří chtějí rozjet svůj vlastní projekt a pořádně nevědí jak na to.

Rozhovor s Project rePUBLIC

Kromě rozhovorů jsme měli možnost shlédnout také dva hlavní představitele letošní expozice a to Jaromíra Rozsívala (X-Diablo) a Ludovita Gladise (Genesis). Ti se měli možnost pochlubit technologickými novinkami z jejich výroby a k tomu navíc ukázali i pár specialit jako třeba kancelářský notebook Lenovo, který vytáhne Kingdome Come: Deliverance na nejvyšší detaily.

Třešničkou na dortu bylo ukončení týdenní show v podobě mezinárodního duelu v Starcraft II. Proti sobě nastoupil český zástupce Korty z týmu Osutisti  a proti němu samotný „SC GOD“ uThermal, reprezentující světovou organizaci Team Liquid. Jak zápas dopadl nebudeme prozrazovat, koneckonců mrkněte se na záznam sami.

Team Liquid vs. Osutisti

OOF. A jsme u konce přátelé. Letošní For Games byly opravdu neskutečně nabyté emocemi, contentem, akcí a skvělou náladou, kterou nám zajišťovalo výborné zázemí.

Ještě jednou posíláme všechna oficiální dík a hlavně jedno obrovské do neznáma, pro Lukáše Hoška, který se o nás staral jako barman. Život byl k němu však krutý a před pár dny nás navždy opustil. Myslíme na tebe kámo.. od teď už pro nás nikdy nebudou For Games to, co dřív.

Všechny kompletní rozhovory a ještě i něco navíc najdete na našem youtube kanále, těšíme se na příští rok a dejte na sebe pozor 🙂

https://www.youtube.com/MagnaTVCZ

Jsme live! Přijď se podívat...
Momentálně jsme offline!