Magic: The Gathering v roce 2019

Wizards of the Coast si pro nás minulý čtvrtek připravili velký, leč ne příliš informativní, oznámení o budoucnosti organizovaného hraní MTG. Slibují celkový prizepool pro rok 2019 ve výši $ 10,000,000 USD, kompletní předělání a přejmenování Pro Tourů, profesionální ligu pro 32 nejlepších hráčů světa, částečný přechod na digitální hraní na MTG Areně a tím i označení sebe sama za esport titul. V březnu nás navíc bude čekat invitational v Areně, který se bude konat 28. – 31. března 2019 na PAX East v americkém Bostonu jehož prizepool bude $ 1,000,000 USD.

Kompetitivní Magic byl vždy velkou součástí hraní a WOTC (čti Wizards of the Coast) se snaží dokázat, že i přes dřívější chyby (kterých bylo opravdu dost) jej hodlají podporovat i nadále. V tomhle směru má být rok 2019 ten největší krok ku předu, vůbec hlavně díky zapojení nové digitální platformy MTG Areny. Magic se tak konečně zařadil mezi esport, se který byl i v minulosti často srovnáván, i když za ním výrazně zaostával.

Celkový prize pool pro rok 2019 má být $ 10,000,000 USD, což je více než dvojnásobek roku 2018, nicméně navýšení „de facto“ není až tak velké. WOTC se totiž zbavili letenek na Pro Toury (nově přejmenované na Mythic Championship) s tím, že každý účastník dosáhne na odměny, část navýšení je tedy pouze přesunutá z letenek do cen. I tak by se však mělo jednat o slušné zvednutí celkových cen. Wizardi také slibují, že nový systém bude lukrativní pro sponzory a partnery ze světa esports. Podle všech dostupný informací už to vypadá že finský hráč Savjz a Team Liquid, kují nějaké pikle.

Čeká nás také nová profesionální liga Magic Pro League (zkráceně MPL), která bude v inauguračním ročníku čítat 32 nejlepších světových hráčů hráčů (zatím nepochybujeme o tom, že snad jedním z oněch 32 bude i náš český hráč a člen Hall of Fame Martin Jůza). Ti jsou již vybráni a měli by být odhaleni v příštích týdnech, jejich účast byla podmíněna podepsáním smlouvy o hraní a streamování a propagaci hry v hodnotě $ 75,000 USD, což už je slušný plat i třeba v amerických poměrech (v minulosti byly Platinum Pro, nejlepší možný rank v MTG doposud, benefity zhruba třetinové, pokud započítáme i proplácení dopravy). Každý týden se můžeme těšit na zápasy hráčů této ligy na MTG Areně, mimo to se budou účastnit také „Mythic-level“ turnajů na Areně i v papírové formě (mělo by se jednat právě o náhrady Pro Tourů).

Výsledek obrázku pro martin juza
Martin Jůza

Již 28. – 31. března nás čeká na PAX East v Bostonu Mythic Invitational o $ 1,000,000 USD, který se má odehrát na Magic Areně. Mají se v něm utkat hráči z MPL  proti „Challengers“. Další informace mají být zveřejněny v lednu 2019, včetně informací o tom, jak se kvalifikovat. A Woolfram má opravdu veliký zájem 😉

Po zbytek roku 2019 nás čekají Mythic Championshipy, nástupce Pro Touru, které se odehrajou jak v papírové variantě tak v Areně. Každý se bude pyšnit celkovým prize poolem $ 500,000 USD, nově budou ceny vypláceny až do posledního místa. Na Mythic Championshipy, které se odehrají v Areně se bude možné kvalifikovat právě z Areny (tudíž formou online), kterou si můžete zdarma stáhnout. Dále doporučujeme použít kódy „GameAwards“ a „PlayRavnica“ abyste dostali nějaké ty bonusy na začátek 🙂

MPL hráči budou bojovat o umístění v žebříčků na základě získaných bodů na těchto eventech, stejně jako jejich vyzyvatelé, kteří je budou moci v budoucnu nahradit. O způsobu hodnocení bychom se toho měli dozvědět více později. Ano opět nám vlastně nic nesdělili 🙁

Na začátku roku 2018 bylo oznámeno, že rok 2019 bude obsahovat 6 Pro Tourů. Tato změna se však nakonec nekoná a čekají nás pouze 4 Mythic Championshipy s tím, že jsou přidány ještě turnaje v Magic Areně. Rozpis je tedy následující:

  • MC Cleveland: 22. – 24. únor 2019
  • MC London: 26. – 28. duben 2019
  • MC Barcelona: 26. – 28. červenec 2019
  • MC Richmond: 8. – 10. listopad 2019

Pro první dva turnaje je kvalifikační systém jako doposud (PPTQ -> RPTQ nebo GP 12-3 výsledek), detaily o zbylých dvou a o digitálních variantách Championshipů budou oznámeny později.

Část prizepoolu je pak vyhrazena pro další eventy organizované spolu s nezávislými organizátory jak v Areně tak v papírové formě. Hlavní jsou samozřejmě Grand Prix na MagicFestech pořádané spolu s Channel Fireball, kde se rozdá dohromady okolo $ 2,500,000 USD a může si je zahrát každý, mají však přibýt další (zejména orientované na esports). A my na Magně si tuhle příležitost určitě nenecháme ujít!

Na konci roku má vše vyvrcholit World Championshipem, na kterém se ukáží ti nejlepší hráči. Detaily budou také oznámeny později. Již tento víkend!

Bohužel přechod na nový systém znamená zánik některých populárních událostí:

  • Nationals – i přes velký úspěch návratu Nationals bohužel už další nebudou. WOTC to komentuje tím, že je strašně náročné udržovat level všech stejný napříč celým světem, kdy v malých zemích ztrácejí smysl
  • World Magic Cup – WMC nás čeká tento víkend v Barceloně, další rok už však nebude. Takže je to také poslední možnost fandit českému národnímu týmu!
  • Team Series – aktuální týmová série bude poslední.
  • Pro Club – hráči MPL se již museli vzdát svých Pro benefitů. Pro ostatní hráče platí, že všechny získané benefity budou platné do konce roku 2019, poslední turnaj, na kterém lze získat pro pointy, bude Grand Prix Seattle (20. – 24. červen 2019), papírové Mythic Championshipy budou kvalifikovat hráče s dobrými výsledky na další MC a změnit se má také struktura Hall of Fame.

Další detaily by měly přijít v průběhu roku 2019. V případě zájmu si můžete přečíst původní článek od WotC.

Jsme live! Přijď se podívat...
Momentálně jsme offline!